Bezpečná práca z domu

Práca z domu môže byť pre vás nová, alebo s ňou už máte skúsenosti. Bez ohľadu na to však teraz väčšina z nás musí zostať doma, aby mohla pracovať. O tom niet pochýb, že sú to nešťastné časy. Teraz sme všetci v tom istom chaose a všetci musíme urobiť, to čo je v našich silách, aby sme zabránili šíreniu koronavírusu. Počítačové hrozby nanešťastie nie sú pozastavené. V skutočnosti existuje jasný nárast phishingu a ďalších aktivít v oblasti počítačovej kriminality, keď väčšina ľudí pracuje z domu.

Na pracoviskách sa o opatrenia v oblasti kybernetickej bezpečnosti zvyčajne stará niekto iný. Ale keď pracujete z domu, možno budete musieť venovať viac pozornosti sami. To platí ešte viac, ak na prácu používate vlastný počítač. Aby sme vám prácu z domu zaistili bezpečnejšie, zostavili sme zoznam našich tipov na bezpečnú prácu na diaľku.

Pravidelne inštalujte aktualizácie:

Najmä ak pracujete z počítača, ktorý už vlastníte, ale obvykle ho nepoužívate na kancelársku prácu, skontrolujte, či sú nainštalované všetky aktualizácie a opravy spoločnosti Microsoft a iných dôležitých softvérových aplikácií. Vieme, aktualizácie si vyžadujú čas a je príliš pohodlné kliknúť na odkaz „Pripomenúť neskôr“. V zastaranom softvéri však existuje veľa slabých miest a predstavuje perfektný vstupný bod pre hackerov. Musíte chrániť údaje, ku ktorým ste dostali oprávnenie. Zabezpečte, aby bol váš softvér aktuálny.

Aktualizujte tiež antivírusové a antispywarové nástroje

Tieto nástroje sú veľmi cenné a sú navrhnuté tak, aby znižovali riziko a chránili počítač pred počítačovými zločincami, ktorí chcú mať prístup k údajom vašej spoločnosti. Avšak, rovnako ako vaše kancelárske nástroje, je ľahké odložiť tieto časovo náročné aktualizácie - v konečnom dôsledku vás to riskuje. Ak na svoju prácu používate domáci počítač a nemáte platené antivírusové a antispywarové riešenie, požiadajte tím IT o pomoc s inštaláciou licencovaného schváleného firemného bezpečnostného softvéru, ktorý sa má používať pri práci na diaľku.

Odinštalujte nepotrebný softvér z osobného počítača

Ak používate osobný počítač, odinštalujte softvér, ktorý nepoužíva vaša rodina. Softvér, ktorý sa nepoužíva, sa zvyčajne neaktualizuje ani neopravuje. Práve tieto záplaty bránia hackerom v prístupe cez známe zraniteľné miesta. Odstránením nechcených alebo nepoužitých programov ste znížili riziko.

Zabezpečte svoju domácu sieť

Uistite sa, že je vaša sieť WiFi šifrovaná. Ak vaše WiFi vyžaduje heslo, je to dobrý začiatok. Ak nie, prejdite do nastavení smerovača a zmeňte to. Musíte tiež zmeniť predvolené heslo smerovača, ak ste to ešte nikdy neurobili. Ak je váš smerovač narušený, útočník by mohol získať prístup k vašim zariadeniam a všetkému, čo prostredníctvom smerovača pošlete. Predvolené heslá pre smerovače sú slabým odkazom na ich ochranu.

Vyvarujte sa nadmernému zdieľaniu obrazovky

Počas stretnutí online buďte opatrní pri zdieľaní obrazovky. Ak je to možné, nenechávajte otvorené žiadne okná, ktoré nechcete zdieľať. Nehody sa stávajú a niekedy môžete zdieľať niečo, čo ste nechceli. Aj keď to môže byť nepríjemné, je to tiež problém ochrany osobných údajov. Možno ste prehliadali obsah, ktorý nie je určený pre ostatných.

Dajte si pozor na podvody súvisiace s programom Covid-19

Internetoví zločinci vo veľkej miere využívali ohniská Covid-19. Bola to téma mnohých medzinárodných a národných kampaní zameraných na phishing a podvody. Ak dostanete e-maily s podozrivými odkazmi alebo prílohami súvisiacimi s programom Covid-19, neotvárajte ich. Istota je istota. Môžete tiež naraziť na ďalšie e-mailové adresy na neoprávnené získavanie údajov.

Zhrnutie

Ak sa rozhodnete pracovať na diaľku, najdôležitejšou vecou je zaistiť bezpečnosť vašej firmy. Práca z domu vytvorila nové bezpečnostné chyby, na ktoré ste predtým nemali naplánované.Ak potrebujete pomoc s bezpečnosťou IT a prácou z domu, porozprávajte sa ITsupp ešte dnes. Kontaktujte nás tu , pošlite e-mail na adresu info@itsupp.sk alebo zavolajte na číslo 0944 128 105.